Detaljplanering för parkering på Tingsnäs fortsätter
Kommunstyrelsen har beslutat att fortsätta arbetet med att planera parkering samt gång- och cykelväg, söder om järnvägsspåret vid Tingsnäs. Syftet är att öka tillgängligheten till Kajenområdet där det planeras för bland annat lek- och aktivitetsytor.
Markytan ägs av kommunen och består idag till stora delar av grusmark och delvis av bangård. Trafikverket avser att förkorta ett spår på bangården med anledning av planläggningen.
Markytan ingick i den tidigare detaljplanen för Strandenområdet och var även då planerad som parkeringsytor för personal, elever och besökare. Då stora delar av detaljplanarbetet redan har genomförts kommer planhandlingarna endast att uppdateras och sändas ut för ny granskning. Förslaget till detaljplan rymmer runt 200 parkeringsplatser på området.
I centrumutvecklingsplanen och i den fördjupade översiktsplanen för Mora tätort pekas Tingsnäs ut som lämplig för bostäder. Men markytan i den aktuella detaljplanen är olämpligt för bostäder då det ligger alldeles intill bangården.
Detaljplanen som gjordes för Genomfart Mora medgav möjligheten att i framtiden bygga en gång- och cykeltunnel under järnvägen som förbinder Strandenområdet med den tilltänka parkeringen. Genom att nu planera för en gång- och cykelväg genom den tänkta parkeringen och längs järnvägen kan Strandenområdet förbindas med Kajen och Tingsnäs i framtiden.