Denna nyhet är äldre än 3 månader och är kanske inte aktuell längre.
Fortsätt samarbete för lokal mat
Mora kommun har tillsammans med Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälen gjort en gemensam upphandling av livsmedel. Syftet med samarbetet är att öka andelen lokalproducerad mat i kommunernas kök.
Redan tidigare i år tecknades avtal med två mejerier från närområdet. Nu har upphandlingen utökats till att även gälla kött, chark, bröd, dryck och potatis. Övriga livsmedel som behövs kommer att upphandlas senare, även det i samarbete med grannkommunerna.
Kommunerna har haft tidig kontakt med lokala producenter för att ta reda på vad som kan levereras lokalt. Målet är att använda så mycket närproducerad mat som möjligt. Det minskar transporterna och ger ett lägre klimatavtryck.
–Vi vill veta var maten kommer ifrån med så hög andel lokal anknytning som möjligt. Det handlar även om vår vilja att öka självförsörjningsgraden och öka beredskapen inom länet och riket. Alla måste hjälpas åt att bidra för att göra skillnad, säger Andreas Hermansson, kostchef på Mora kommun.
Som en del av avtalen får elever i skolor och förskolor möjlighet att besöka producenterna. På så sätt får de lära sig mer om var maten kommer ifrån och hur den hamnar på tallriken.