Denna nyhet är äldre än 3 månader och är kanske inte aktuell längre.

Ungas mående i Mora har stabiliserats

Publicerad: 23 maj 2025

Resultatet av ungdomsenkäten Lupp visar att ohälsan bland Moras unga inte längre ökar, utan har stabiliserats, jämfört med den senaste enkäten 2021.

En majoritet av unga i Mora, i åldrarna 13–19 år, skattar sin hälsa som god, men andelen är lägre bland tjejer än killar.

Hjärta med text i

Bilden är ett ordmoln av elevrådsrepresentanternas svar på frågan: "Vad är bra med att bo i Mora?" Illustration: Mora kommun.

Hösten 2024 svarade drygt 1 400 unga i Mora på ungdomsenkäten Lupp. Enkäten görs vart tredje år och är ett sätt att ta reda på hur unga upplever sitt liv. Lupp är ett av underlagen som används inför beslut och vid uppföljning och planering av insatser och aktiviteter.

Resultatet visar bland annat ett trendbrott när det gäller ungas hälsa, då den självskattade hälsan ligger på samma nivå som för tre år sen. Trenden har varit nedåtgående sedan 2015, och kommunen har därför fokuserat mycket på ungas hälsa med olika typer av insatser och satsningar.

Ett exempel är projektet Tillsammans Nolltilltjugo som handlar om att växla upp samarbetet mellan förskola-skola-gymnasium och socialförvaltning för att stärka barn och ungas hälsa. Projektet jobbar bland annat utifrån Lupp och underlag från unga kommunutvecklare. Sommaren 2022 jobbade de fram 33 förslag på insatser för att förbättra ungas hälsa.

Kommunen och Region Dalarna har även startat en samlad ungdomshälsa, där ungdomsmottagningen, delar av elevhälsan, socialtjänsten och vårdcentralen samverkar. Där erbjuds unga mellan 13–25 år ett samlat, lättillgängligt och nära stöd under samma tak.

- Det är väldigt glädjande att se att ungas mående har stabiliserats. Vi fokuserar mycket på ungas hälsa i våra verksamheter och vi hoppas att den positiva trenden fortsätter. Ungas hälsa är en av våra stora samhällsutmaningar, där hela samhället behöver hjälpas åt, säger Anna Hed (C), kommunstyrelsens ordförande.

Skillnad mellan killar och tjejer

Lupp-enkäten visar att tjejer fortsatt generellt sett mår sämre än killar. Tjejer har mer besvär med bland annat stress och nedstämdhet. De är även mindre nöjda med sin fritid.

- Det är viktigt att vi fortsätter att arbeta för att hitta rätt insatser för att stärka tjejers hälsa och välmående, säger Lina Pettersson, ungdomsstrateg.

En punkt där Mora utmärker sig positivt är skolmaten, där unga i Mora är betydligt nöjdare än regionsnittet. Andelen unga på högstadiet som är nöjda har ökat markant sedan 2021.

- Att äta en varierad och näringsrik kost är en grundsten för en god hälsa. Sedan 2021 har vi haft ett samarbete med elevråden på högstadiet för att involvera dem mer i att utforma matsedeln. Det har gett eleverna ökat inflytande och ökad nöjdhet med skolmaten, säger Andreas Hermansson, kostchef i Mora kommun.

Fokus på attraktiv kommun

Arbetet med att stärka ungas hälsa fortsätter, och under den kommande treårsperioden sätter Mora kommun även extra fokus på insatser som gör att fler unga ska vilja bo kvar i Mora, återvända eller flytta hit.

I enkäten anger majoriteten på gymnasiet att de tror att de kommer att flytta från kommunen. Främst på grund av arbete och fortsatta studier. De uppger samtidigt att det bästa med Mora, förutom nära relationer är närheten till naturen, fritidsintressen och att det är en bra miljö för barn att växa upp i. Men det finns fortfarande mycket att utveckla.

– I somras startade vi ett arbete tillsammans med unga kring hur vi kan få fler att vilja bo kvar i, flytta hem till och flytta till Mora. Det handlar om att skapa förutsättningar för att unga ska både vilja och kunna bo här, oavsett vem man är och vad man vill göra nu och i framtiden. Att involvera unga i arbetet är avgörande för att lyckas, säger Lina Pettersson, ungdomsstrateg.

Om enkäten

Lupp står för Lokal uppföljning av ungdomspolitiken. Enkäten tas fram av MUCF, Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor. Den innehåller frågor om områden som fritid, skola, trygghet, hälsa, arbete och framtid. Enkäten görs för att få kunskap om ungas livssituation, erfarenheter och åsikter.

I Mora kommun genomförs Lupp i alla årskurser på högstadiet och gymnasiet vart tredje år. Lupp genomförs av alla kommuner i Dalarna vilket möjliggör jämförelser både mellan kommunerna och med regionsnittet.

Resultatet presenteras i två rapporter, en populärversion som ger en övergripande bild och en analysrapport där all statistik finns samlad, vilket ger en fördjupad bild av ungas livssituation i Mora.

Senast uppdaterad: 23 maj 2025