Information om utbyggnad av Karlstadbenet

Publicerad: 30 september 2025

Svenska kraftnät planerar för en utbyggnad av Karlstadbenet, en 46 mil dubbel kraftledning mellan Ragunda och Grums, som passerar genom den västra delen av Mora kommun.

På den här sidan hittar du information om projektet och särskilt om den dialog som Svenska kraftnät för med Mora kommun, berörda fastighetsägare och närboende.

Kraftledningar

Kraftledningar i annan del av Sverige. Foto: Mostphotos

Bakgrund

Projektet Karlstadbenet innefattar en drygt 46 mil dubbel 400 kV-ledning mellan Ragunda kommun i Jämtland och Grums kommun i Värmland. Svenska kraftnät bygger även två nya stamnätsstationer, en öster om Östersund och en väster om Karlstad.

Dagens ledning byggdes på 1950-talet och behöver nu bytas ut för att säkerställa att stamnätet är fortsatt person- och driftsäkert. Samtidigt byggs ytterligare en ledning för att möta framtida behov av mer elanvändning och elproduktion längs hela sträckan och i den industritäta Västra Götalandsregionen. Byggstart planeras till 2030. Den beräknade kostnaden är drygt 16 miljarder kronor.

Mer information om projektet hittar du på Svenska kraftnäts webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Där kan du även ställa frågor till Svenska kraftnät.

Dialog och samråd

Under vintern 2025/2026 genomförs myndighetsdialog med alla berörda kommuner och myndigheter. Mora kommun kommer att få ge sin syn på utbyggnaden. Vi kommer även informera om dialogen med Svenska kraftnät på denna sidan.

Under vintern 2026/2027 kommer Svenska kraftnät bjuda in berörda fastighetsägare, närboende och intressenter till samråd.

Information om Kättbo station

På Kättbo station, utmed Venjansvägen, pågår under 2025 en förnyelse av den befintliga seriekompenseringsstationen då den har uppnått sin tekniska livslängd. Seriekompenseringsstationen behövs för att upprätthålla spänningen på avsedd nivå på den befintliga ledningssträckningen mellan Jämtland och Värmland. När Karlstadbenets nya ledningar har kommit på plats kommer seriekompenseringsstationen att avvecklas.

Riksintresse

Hela det svenska transmittionsnätet är riksintresse. Läs mer om hur riksintresset påverkar Svenska kraftnäts anläggningar. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Generell information om riksintressen för totalförsvarets anläggningar, den civila delen, finns att läsa på MSB:s webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Senast uppdaterad: 30 september 2025