Blanketter

Vi vill helst undvika att ha dokument på våra webbplatser. Målet är att alla blanketter så småningom blir e-tjänster. Om det ändå behövs blanketter är det viktigt att vi endast använder pdf-dokument som är tillgänglighetskontrollerade och låsta.

Tillgängliga blanketter

Lagen om tillgänglighet till digital offentlig service Länk till annan webbplats. är en lag som syftar till ökad digital tillgänglighet för alla användare, inklusive personer med funktionsnedsättning. Det innebär att pdf:er måste vara tillgängliga om de ska publiceras på morakommun.se. En tillgänglig pdf hjälper personer som använder skärmläsare, vid till exempel synnedsättning, att hitta rätt i dokumentet.

  1. Fundera på om blanketten istället skulle kunna vara ett webbformulär.
  2. Om du måste ladda upp en blankett ska den vara i pdf-format och vara tillgänglighetsanpassad. Läs mer om tillgänglig pdf.
  3. Skriv dokumentets fullständiga rubrik som namn/titel när du laddar upp det.

E-tjänster

Målet är att alla blanketter så småningom ska bli e-tjänster i Mora kommuns e-tjänsteplattform. Nya e-tjänster skapas löpande av IT-enheten.

Tänk på att webbens textinnehåll kan behövas skrivas om inför lanseringen av en e-tjänst. Ta gärna hjälp av kommunikationsenheten om du behöver stöd.

Principen är att vi inte använder blankettsidor, alltså sidor med bara blanketter. Men undantag kan göras om verksamheter har väldigt många blanketter som hänger samman med ett och samma ärende. Oftast är det ändå bättre att lägga dessa blanketter i en plusbox på den aktuella sidan.

Blankettsidor får inte göras övergripande för en huvudingång (t ex Bygga, bo och miljö). Blankettsidan måste döpas t ex ”Blanketter Bygglov” eller ”Blanketter Bygga nytt, ändra och riva”.

VIKTIGT! Blanketterna måste i första hand finnas på de sidor där de informationsmässigt hör hemma. Sedan får de länkas därifrån in på blankettsidan. Endast ett exemplar av ett dokument/en blankett får finnas i filarkivet.

Senast uppdaterad: 20 februari 2023