Företagsbesök på Fastighetsbyrån Norra Dalarna

Publicerad: 13 februari 2024

Företagsbesök på Fastighetsbyrån Norra Dalarna där vi träffade Nina Petersson som idag driver företaget tillsammans med Mikael Olson.

Fastighetsbyrån

Företagsbesök på Fastighetsbyrån Norra Dalarna där vi träffade Nina Petersson som idag driver företaget tillsammans med Mikael Olson. Fastighetsbyrån Norra Dalarna har funnits sedan 1970 och har idag kontor i Mora, Orsa och Idre. Företaget är en ledande aktör i Norra Dalarna inom fastighetsmäklarbranschen med hundratals genomförda affärer varje år. Det är idag 15 personer som arbetar inom företaget.

Nina berättar att Fastighetsbyrån erbjuder bland annat fastighetsmäkleri, fastighetsvärdering, rådgivning och olika bevakningstjänster.

Några av de största kundgrupperna är i dagsläget ”+55-åringar” och ”hemvändare”. En tydlig trend under det senaste åren är att efterfrågan på begagnade hus, fritidshus och tomtmark har ökat.

En glädjande trend som Nina och hennes kollegor har fångat upp är att fler och fler personer vill flytta till Norra Dalarna på grund av naturen, utbudet av friluftsliv, livsstilen och enkelheten utan att ha en naturlig koppling till regionen. Idag är det lättare att bo på en ort och ha sitt jobb på en annan då distansarbete har blivit vanligt förekommande.

Efterfrågan på mäklartjänster har varit stor under många år och framför allt under pandemiåren, men i kölvattnet av höga bolåneräntor, hög inflation och osäkerhet i omvärlden så har antalet affärer minskat något till en mer ”normal nivå”. Nina ser ljust på framtiden och tror att bostadsaffärerna kommer att öka igen de kommande åren.

Vi tackar för ett trevligt besök och önskar dem lycka till i framtiden.

Senast uppdaterad: 13 februari 2024